jaw augmentation

پروتز زاویه فک شخصی‌سازی‌شده

پروتز زاویه فک شخصی‌سازی‌شده

داشتن چهره‌ا‌ی زیبا و متقارن پیوسته مورد توجه افراد بوده و بسیاری از جراحی‌های بازسازی فک و صورت به منظور دستیابی به استانداردهای زیبایی انجام می‌گیرند.‌ زاویه‌سازی فک یکی از جراحی‌هایی ا‌ست که طی چند سال گذشته متقاضیان زیادی داشته است. در ادامه به بررسی تاثیر زاویه‌سازی فک در کانتورینگ و زیبایی چهره، همچنین مزایای استفاده از پروتز زاویه فک تیتانیومی در مقابل سایر روش‌های زاویه‌دار کردن فک می‌پردازیم.

تاثیر زاویه سازی فک در کانتور چهره

ناحیه مالار-زایگوماتیک، چانه و زاویه فک پایین، نقاط کانونی مورد توجه برای کانتورینگ زیبایی صورت است.

زاویه مناسب بین بدنه‌ی فک و استخوان راموس می‌‌تواند تاثیر قابل توجهی در کانتور و زیبایی چهره داشته باشد. از این رو، عمل زاویه‌سازی فک با استفاده از پروتز زاویه فک شخصی‌سازی‌شده به منظور دستیابی به زاویه فک ایده‌آل و متناسب با چهره بیمار، انجام می‌پذیرد تا فرد بتوانند به ظاهر دلخواه خود دست پیدا کند.

زاویه‌دار کردن فک با استفاده از پروتزهای شخصی‌سازی‌شده

از آنجایی که تعداد متقاضیان بازسازی فک و صورت که برای اهداف صرفاً زیبایی به دنبال جراحی می‌باشند در حال افزایش است، نارضایتی بیماران از ظاهر فعلی و انتظار آنها برای رسیدن به یک ظاهر متناسب و ایده‌آل باید مورد توجه و اهمیت بیشتری قرار بگیرد، چرا که این دسته از بیماران اکثرا تصور دقیقی در مورد تغییر مورفولوژی درخواستی دارند. به همین خاطر قابل پیش‌بینی بودن نتایج زیبایی شناختی جراحی برای این افراد از اهمیت بالاتری برخوردار است.

از این رو روش‌های درمان قدیمی دقت لازم برای ارائه نتایج مورد انتظار این بیماران و اطمینان خاطر بخشیدن به آن‌ها را نخواهند داشت.

طراحی و ساخت پروتز زاویه فک متناسب با آناتومی و نیاز بیمار

با کمک برنامه‌ریزی سه‌بعدی و فناوری CAD-CAM، می‌توان نتایج جراحی‌های بازسازی فک و صورت را تا حدود زیادی پیش‌بینی کرد.

برای تشخیص حجم و ابعاد پروتز زاویه فک مناسب برای بیمار، لازم است سی‌تی اسکن سه‌بعدی تهیه شود. مستندات کامل برای تشخیص طرح درمان، از طریق رادیوگرافی، سی‌تی اسکن سه‌بعدی و مجموعه کاملی از عکس‌ها به دست می‌آید. سپس برنامه‌ریزی‌های لازم برای نوع و اندازه پروتز با تشخیص جراح و به صلاحدید او صورت می‌پذیرد.

علاوه بر موارد زیبایی، در مواردی که بر اثر مندیبلکتومی بخش زیادی از فک پایین از دست می‌رود، استفاده از پروتز زاویه فک می‌تواند یک گزینه درمانی موثر برای ترمیم کانتور زاویه فک پایین و مرز تحتانی باشد.

مزایای استفاده از پروتز تیتانیومی سفارشی در مقابل روش‌های دیگر

برای رفع نقایص کوچک صورت، می‌توان از ایمپلنت‌های آلوپلاستیک مانند Medpor، ePTFE، سیلیکون، پیوند استخوان اتوژن یا پیوند هیدروکسی آپاتیت تزریقی استفاده کرد اما برای نواقص بزرگ‌تر، استفاده از مواد آلوپلاستیک ممکن است دارای معایبی باشد مانند:

  • صرف زمان بیشتر برای شکل‌دهی به مواد آلوپلاستیک به منظور دستیابی به فرم دلخواه
  • مشکل بودن بدست آوردن تقارن
  • خواص فیزیکی ضعیف در مقایسه با استخوان طبیعی
  • خطر جابجایی
  • ایجاد فضای مرده بین استخوان و ایمپلنت
  • و افزایش خطر عفونت

در مقابل، تیتانیوم یکی از زیست‌سازگارترین مواد برای ادغام استخوانی است و به کمک برنامه‌ریزی سه‌بعدی و تکنولوژی CAD/CAM  می‌توان از آن در تولید پروتز زاویه فک مناسب و مطابق با کانتور فک پایین استفاده کرد. این پروتز می‌تواند بخوبی با سطح استخوان یکپارچه شود و بدون مشکل در بدن بیمار قرار گیرد.

“نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است”