پروتز ساب‌پریوستئال

Subperiosteal Patient Specific Implants

پروتز‌های ساب‌پریوستئال نوعی از ایمپلنت‌های دندانی محسوب می‌شوند که بر خلاف ایمپلنت‌های دندانی معمول (اندوستال) بجای قرارگرفتن در داخل استخوان فک به وسیله فریمی بر روی استخوان فک و زیر لثه قرار میگیرند. این پروتز‌ها توسط پیچ‌های کوچکی در نقاط مختلف فک کاشته شده و به مرور زمان و از طریق استخوان سازی در اطراف و روی فریم کاملا مستحکم می‌شوند.

غالبا در مورد بیمارانی که به دلیل تحلیل شدید استخوانی فک یا موارد دیگر امکان استفاده از ایمپلنت‌های رایج داخل استخوانی وجود ندارد استفاده از این نوع پروتز توسط پزشک تجویز می‌شود.

◀ جایگذاری تعداد زیادی اباتمنت در مدت زمان بسیار کوتاه

◀ بازسازی سریع‌تر دندان‌ها نسبت به روش‌های احیا و آگمنت استخوانی

◀ تطابق هندسی با سطح استخوان‌ها و توزیع فشار یکنواخت

◀ سطوح زبر در محل تماس با استخوان جهت تسریع روند استخوان‌سازی

برای مشاهده تصاویر مربوط به نمونه جراحی پروتز ساب‌پریوستئال کلیک کنید
(حاوی تصاویر جراحی)

با وجود گذشت چندین دهه از معرفی پروتز‌های ساب‌پریوستئال، به دلیل پیچیدگی تولید، از این نوع پروتز تنها در موارد خاص استفاده می‌شده است.

در دهه اخیر و به واسطه فراهم شدن امکان تولید پروتز‌های پزشکی به وسیله پرینتر‌های سه بعدی و از جنس آلیاژ تیتانیوم گرید ۲۳ استفاده از این نوع پروتز‌ها رایج شده است.

پروتز‌های ساب‌پریوستئال بنش مدیکال برای هر بیمار به صورت اختصاصی و مطابق استخوان‌های فک او طراحی و ساخته می‌شوند.
قرارگیری پروتز بر روی استخوان بدون نیاز به شکل دادن به پروتز بوده و باعث آسان‌ و سریع‌ تر شدن روند جایگذاری پروتز‌ها خواهد شد.
علاوه بر این، شرایط قرارگیری اباتمنت‌ها از جمله موقعیت، ارتفاع، هندسه و زاویه آن‌ها بر اساس نیاز متخصص پروتز طراحی شده و از همین رو نتیجه نهایی بسیار دقیق‌تر و با دوام و ثبات بیشتر همراه خواهد بود.