پروتز فک

Mandible Patient Specific Implants

 • بازسازی پس از ریزکشن

  با قابلیت اضافه کردن اباتمنت

 • ترمیم فک تحلیل رفته

  به همراه اباتمنت‌های جایگذاری پروتز دندان

 • پلیت‌های بازسازی

  بازیابی کانتور طبیعی فک و استحکام بالا

 • بازسازی پس از ریزکشن طرح tray

  جهت استفاده گرفت استخوانی در محفظه متخلخل

بازسازی فک پایین آسیب‌دیده، که می‌تواند در اثر بروز سوانح، جراحی خارج‌سازی تومور و یا مشکلات همراه با تولد ایجاد شده باشد، علاوه بر تاثیر در ظاهر و زیبایی بیمار به شدت بر عملکرد سالم فک در جویدن، تکلم و تنفس موثر است.

با توجه به نیروی‌ شدید اعمال شده به فک پایین در طول عمر هر فرد بازسازی با روش‌های سنتی از جمله پلیت‌های بازسازی تولید انبوه و یا آتوگرفت با ریسک شدید شکستگی، اکسپوز و نیاز به عمل جراحی مجدد همراه خواهد بود. علاوه بر این بازیابی ظاهری طبیعی و قرینه‌ برای صورت بیمار به وسیله روش‌های سنتی به دلیل نیاز به شکل دادن دستی پلیت‌ یا گرفت استخوانی در حین جراحی، بسیار مشکل و در اغلب موارد غیر ممکن است.

به کمک پروتز‌های شخصی‌سازی‌شده بازسازی مندیبل بنش مدیکال که از طریق شبیه‌سازی سمت سالم صورت و به صورت دیجیتال طراحی و تولید می‌شوند، جراح نیازی به شکل دادن به پروتز در حین جراحی نخواهد داشت و روند جراحی بازسازی سریع‌تر، آسان‌تر و با نتایج مطمئن‌تری همراه خواهد بود.

برای مشاهده تصاویر مربوط به نمونه جراحی بازسازی فک پایین کلیک کنید
(حاوی تصاویر جراحی)

استفاده از گرفت استخوانی در برخی از بیماران از جمله بیمارانی که سابقه استفاده از گرفت داشته‌اند امکان پذیر نیست، به علاوه در این روش ریسک بروز عوارضی در اثر آسیب به ناحیه برداشت گرفت استخوانی وجود خواهد داشت.

پلیت‌های بازسازی سنتی و تولید انبوه نیز به دلیل نیاز به ایجاد تغییر شکل در هنگام جایگذاری و همچنین اعمال تنش زیاد به پروتز برای فیکس کردن آن بر روی استخوان، عموما با ریسک بالای جدا شدن و یا شکستن همراه هستند، این مساله می‌تواند هزینه‌های بیشتر و دشواری‌های جراحی مجدد را به بیمار تحمیل کند.

با پیشرفت تکنولوژی تولید به روش ساخت افزایشی، و فراهم شدن امکان استفاده از پروتزهای شخصی‌سازی‌شده استفاده از این نوع پروتز در جراحی بازسازی فک پایین فراهم شده و درصد موفقیت و ثبات نتایج این نوع جراحی‌‌ را به شدت افزایش داده است.

در این روش طراحی پروتز زیر نظر جراح و دقیقا مطابق با آناتومی بیمار و ناحیه آسیب‌دیده انجام می‌شود، از همین رو بهترین نتیجه بازسازی فک از نظر عملکردی و ظاهری برای بیمار حاصل خواهد شد.

مشاهده نمونه جراحی بازسازی فک پایین

پروتز مندیبل

در برخی از بیماران، به دلیل تحلیل شدید فک که در اثر از دست رفتن دندان‌ها و یا برخی بیمار‌ی‌ها زمینه‌ای اتفاق می‌افتد، به دلیل حجم و عمق کم استخوان امکان استفاده از ایمپلنت‌های دندانی مرسوم با محدودیت روبرو می‌شود. در مورد این بیماران دو روش استفاده از پروتز‌های شخصی‌سازی‌شده سابپرواستئال و یا استفاده از گرفت برای بازسازی استخوان فک وجود خواهد داشت.

یکی از روش‌های نوین و بسیار کارآمد در بازسازی ریج تحلیل رفته به ویژه در شرایطی که نیاز به بازسازی سطح و حجم زیادی از استخوان وجود داشته باشد. بازسازی با استفاده از مش‌های آتروفی شخصی‌سازی‌شده است. در این روش از پروتزی موقتی مطابق تصاویر به عنوان محافظی برای بازسازی هدایت شده استخوان یا Guided Bone Regeneration استفاده می‌شود.
این پروتز‌ به صورت موقت و به عنوان داربستی برای رشد گرفت و پودر استخوانی استفاده می‌شود و پس از بازیابی کامل و افزایش تراکم بافت استخوانی، از دهان خارج شده و شرایط را برای ایمپلنت‌گذاری فراهم می‌کند.