ترمیم فک و صورت – بخش دوم

پیشینه تحصیلی و کاری جراحان فک و صورت شامل شناخت کامل از دندان‌ها نیز می‌شود. این شناخت در ترمیم فک و صورت به جراح این امکان را می‌دهد تا با آگاهی از محدودیت‌ها و پیش‌بینی بهتر رشد، برنامه‌ریزی بهتر از جراحی داشته باشد.

در ترمیم فک و صورت آسیب‌دیده بر اثر ضربه، عاملی مانند حادثه رانندگی علت اولیه تخریب، از بین رفتگی و از کارافتادگی بخشی از اندام‌های صورت مانند بینی، چشم یا فک بوده است. در این عمل جراخی تلاش می‌شود تا با جابجایی موضعی اندام‌ها، پیوند پوست و استخوان از سایر نقاط بدن و یا کاشت پروتز، ظاهر و عملکرد اولیه را تا جای ممکن بازگرداند. معمولاً جراحی یک بیمار ترومایی به دلیل پیچیدگی‌های خاص دشوارتر از سایر بازسازی‌های فک و صورت می‌باشد و یک جراح مغز و اعصاب نیز در عمل شرکت می‌کند. ‌

در موارد ناشی از تومور استخوانی، جراح فک و صورت ایفای دو نقش را برعهده خواهد داشت. وی علاوه بر آنکه می‌بایست ناحیه‌ی درگیر تومور شده را بردارد، باید نسبت به ترمیم فک و صورت نیز اقدام کند. جراح می‌تواند این دو فرایند را در تنها یک عمل جراحی به پایان برساند و یا بسته به شرایط بیمار در دو عمل جداگانه اقدام به برداشت تومور و بازسازی کند.

“نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است”