بازسازی فک و صورت به کمک مش تیتانیوم – اول

هدف: بازسازی فک و صورت شامل نقص‌های ماکزیلاری و مندیبولار (فک بالا و پایین) توسط مش تیتانیومی پرینت شده و جراحی به کمک کامپیوتر به منظور دست‌یابی به ساختار کم‌نقص، زیبایی و عملکرد مناسب

روش: محققان در این مطالعه آینده‌نگر، بیماران با نقص‌های ماکزیلا و مندیبل را که تحت عمل بازسازی با کمک جراحی کامپیوتری و استفاده از مش های تیتانیومی پرینت شده قرار گرفته بودند، مورد مطالعه قرار دادند.

نتایج: موارد مورد مطالعه دو بیمار با نقص ماکزیلاری و دو بیمار با نقص مندیبل بودند. در پایان برای تمامی بیماران نتیجه رضایت‌بخش بود. نرخ هماهنگی بین طراحی پیش از جراحی و نتایج حاصل پس از جراحی به ترتیب برای بازسازی مندیبولار و ماکزیلاری بیش از 81 و 94 درصد بود.

نتایج این مطالعه نشان داد که تکمیل‌سازی نقص‌های مندیبل و ماکزیلا می‌تواند توسط مش‌های تیانیومی طراحی شده به کمک کامپیوتر و سپس پرینت آن‌ها، به طور رضایت‌بخشی حاصل شود.

دو بیمار با کلاس III و نقص V maxillary و دو بیمار دیگر با نقص های anterior mandibular  توسط مش تیتانیومی طراحی شده به کمک کامپیوتر تحت درمان قرار گرفتند.

برنامه‌ریزی بصری جراحی: در ابتدا از نواحی فیبولا و ماکزیلا توموگرافی کامپیوتری (سی‌تی اسکن) با وضوح بالا انجام شد و سپس داده‌های دو بعدی حاصل در قالب تصویر دیجیتالی ذخیره شدند.

“نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است”