ساخت پروتز مفصل گیجگاهی فکی به کمک پرینتر سه بعدی – بخش سوم

بیمار در صحبت کردن و خوردن غذاهای جامد دچار مشکل بود و از زمان آسیب­‌دیدگی به رژیم مایع محدود شده‌­بود. یک فایل سی‌تی اسکن از قسمت مفصل گیجگاهی فکی تهیه، داده­‌های سه بعدی در قالب فرمت دایکام بازسازی و جهت طراحی و ساخت پروتز مفصل گیجگاهی فکی به نرم‌­افزار منتقل شدند.

پس از بررسی دقیق مدل آناتومیک از مفصل مندیبولار (که از داده‌های سی‌تی اسکن بیمار تهیه شده بودند) و مدل اولیه­‌ی پروتز، مشخص شد که بدشکلی و اختلال در مفصل گیجگاهی می­‌تواند با تعویض مفصل با استفاده از پروتز شخصی‌سازی‌شده درمان شود. پس از برداشتن قسمت آسیب‌­دیده مفصل گیجگاهی، پروتز شخصی‌سازی‌شده با پیچ­‌هایی با قطر دو میلی متر در محل مورد نظر تثبیت شد.  بلافاصله پس از عمل جراحی دهان بیمار دو و نیم سانتی‌متر باز شد که یک پیشرفت غیرمنتظره به حساب می‌آمد.

پروتز شخصی‌سازی‌شده مفصل گیجگاهی طی عمل جراحی با موفقیت پیوند زده­ شد. حرکات فک پس از دو هفته به صورت طبیعی و بدون درد بود و دهان به میزان سه و نیم سانتی­‌متر قابل باز شدن بود. همچنین رادیگرافی پس از 2 و 18 ماه نشان داد که عملکرد فک بدون نقص بوده و هیچگونه جابجایی و تحلیل رفتن بوجود نیامده‌­است.

“نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است”