آزمایش بازسازی فک تحتانی – بخش سوم

استفاده از مهندسی معکوس، طراحی کامپیوتری و تکنیک­‌های سریع تولید در دهه­‌های گذشته پیشرفت قابل توجهی داشته­‌ اند و برای ساخت پروتزهای فک، صورت و جمجمه استفاده می­‌شوند. امکان­ و اثربخشی این روش به خوبی نشان داده‌­ شده‌­ است. با این حال بازسازی ایده­‌ال جزئی فک پایین تنها به ظاهر بستگی ندارد، بلکه تسهیل توانبخشی پروتزهای دندانی و تداوم بازسازی استخوانی نیز مطرح است. در این مطالعه، یک سینی شخصی‌­سازی‌شده برای پیوند استخوان با استفاده از مهندسی معکوس، طراحی کامپیوتری و تکنیک­‌های تولید سریع با هدف بازسازی فک تحتانی (شکل ظاهری اندام و ترمیم استخوان) در یک زمان ساخته‌ ­شد.

در این مطالعه از ده مورد سگ دو رگه در محدوده‌­ی سنی دوازده تا هجده ماه با میانگین وزنی سیزده تا پانزده کیلوگرم استفاده‌ ­شد.

تحت بیهوشی عمومی در حالی که فک پایین سگ­‌ها تا حد زیادی از بین رفته ­‌بود مشخص شد که دندان­ آنها نیز تقریبا بدون بافت لثه رها شده‌ ­است. برای به­‌دست آوردن ساختار آناتومیک مندیبل با استفاده از روش مهندسی معکوس، از تصاویر سی‌تی اسکن از جمجمه با وضوح تصویری 215*512 کمک گرفته­‌شد. اطلاعات حاصل از  سی‌تی اسکن وارد نرم­ افزار شدند و در نهایت سینی پیوند سفارشی ساخته ­­‌شد.

“نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است”