پروتز چانه

آشنایی با جراحی augmentation چانه

جراحی augmentation چانه به عمل تغییر شکل و یا افزایش سایز چانه با هدف رسیدن به تعادلی بهتر در اجزای صورت گفته می‌شود. روند جراحی می‌تواند با کاشت پروتز چانه و یا تغییرشکل استخوان طی شود. در رشته پزشکی از اصطلاح تخصصی ژینوپلاستی و منتوپلاستی (mentoplasty and genioplasty) برای اشاره به کاهش و یا افزایش حجم به چانه استفاده می‌شود.

جراحی می‌تواند در کلینیک پزشکی و یا بیمارستان انجام و از طریق تنها بی‌حسی و یا بیهوشی کامل انجام شود. برش جراحی هم می‌تواند از داخل دهان ایجاد شود و هم از بیرون و زیر چانه. پس از کاشت پروتز به وسیله پیچ به استخوان وصل می‌شود.

علاوه بر این بسته به تصمیم جراح برای دست‌یابی به نتیجه بهتر، ممکن است نیاز به برداشتن استخوان نیز باشد. مدت زمان جراحی معمولاً بین یک تا سه ساعت است.

این عمل جراحی در برخی مواقع همزمان با جراحی بینی و یا لیپوساکشن صورت – با هدف برداشتن چربی صورت و گردن – صورت می‌گیرد. همزمانی جراحی رسیدن به نتیجه دلخواه را تسهیل می‌کند.

با توجه به ساده بودن نسبی فرایند جراحی، عمل augmentation چانه عملی محبوب به حساب می‌آید چرا که در حین سادگی، نتیجه‌ای محسوس را به همراه دارد.