ساخت پروتز مفصل گیجگاهی به کمک پرینتر سه بعدی – بخش دوم

در موارد پیچیده نقایص مفصل گیجگاهی فکی، طراحی و ساخت پروتز مفصل گیجگاهی شخصی­‌سازی­‌شده ضروری است.

در درمان اختلالات مفصل گیجگاهی فکی، اصول بازسازی و تکنیک­‌های بازسازی فک در طول سال­‌ها به‌­طور چشمگیری پیشرفت کرده­‌است. به­‌روزرسانی تکنیک­‌ها به کیفیت و بهبود زندگی بیمار کمک می­‌کند.

پرینت سه بعدی پلیمرها، تکنیکی برای تولید مدل فیزیکی بر اساس تصاویر سی­تی­‌اسکن متقاضی می­‌باشد. با استفاده از این روش می‌­توان یک مدل سه بعدی را طراحی کرد و تمامی اجزاء را در سه محور دستکاری کرد تا به وضعیت دقیق و متناسب با شرایط بیمار دست پیدا کرد. جراحان نیز می­‌توانند قبل از جراحی آناتومی داخلی و خارجی بیمار را تجسم کنند.

استفاده از پروتز مفصل گیجگاهی ساخته­‌شده به صورت سفارشی، هنگامی که سایر روش­‌های مرسوم جراحی ناموفق هستند همواره یکی از گزینه­‌های جراحی برای درمان اختلالات مختلف مفصل فکی به شمار می­‌رود.

 در مورد بیمار مورد مطالعه در این مطلب، به علت پیچیدگی و محدودیت­‌های اتصال بر روی مندیبل، به پروتز شخصی­‌سازی­‌شده نیاز بود. در این مورد بیمار در سن شش سالگی در اثر سقوط از ارتفاع چهار متری دچار شکستگی مفصل فکی شده و بیش از شش سال جراحان ارتوپد و فک و صورت قادر به درمان او نبودند. بیمار در صحبت کردن و خوردن غذاهای جامد دچار مشکل بود و از زمان آسیب­‌دیدگی به رژیم مایع محدود شده‌­بود.

“نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است”