ساخت ایمپلنت­ های شخصی­ سازی­ شده

تکنولوژی ساخت مستقیم ایمپلنت­ های شخصی­ سازی­ شده

ورود تکنولوژی­های ساخت مستقیم دیجیتالی که ساخت ­ پروتزهای متخلخل با ساختار صلب و شبکه ­ای به روش پرینت سه بعدی را به صورت همزمان از اطلاعات منحصر به ­فرد هر بیمار امکان­پذیر نموده است، افق جدیدی را برای نسل بعدی پروتزها و ایمپلنت­ های شخصی­ سازی­ شده گشوده است.

در گذشته نه چندان دور با ورود فلز به فرآیندهای ساخت افزایشی، تولید ایمپلنت های شخصی سازی شده از جنس تیتانیوم بدون نیاز به قالب امکان­پذیر شده است. هدف از این ایمپلنت های شخصی سازی شده مطابقت با استخوانی است که به جای آن می­ نشیند و خواص مکانیکی که به خواص ناحیه کاشت پروتز نزدیک است.

ساخت افزایشی تکنولوژی است که تولید ایمپلنت­ های تیتانیومی به روش پرینت 3بعدی را به صورت مستقیم از مدل مجازی 3بعدی امکان­ پذیر می ­نماید و روند عمل جراحی را ساده­ تر نموده و ریسک­های جراحی را کم می­ کند.

علاوه بر این ساخت افزایشی برای تولید پروتزهای شخصی سازی شده که ابعاد، هندسه و خواص مکانیکی بهینه­­ ای دارند برای بیماران خاص در حوزه­ هایی از پزشکی نظیر جراحی فک و صورت و جمجمه، تعویض مفاصل لگن و زانو، جراحی­ های مربوط به برداشتن تومورها و غیره استفاده می ­شود.

“نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است”