بازسازی فک پایین پس از شکستگی پلیت – بخش سوم

کیس دوم دختر جوان 16 ساله‌ای مبتلا به سندروم Li-Fraumeni بود که در ناحیه­‌ی فوقانی فک پایین شیمی درمانی شده بود و استخوان فک در ناحیه­‌ی بین اولین دندان آسیاب (مولار) در سمت چپ تا دومین دندان پیش­ از آسیاب (پیری­مولار) در سمت راست، برداشته شده بود. او همچنین در کنار شیمی­ درمانی از پلیت بازسازی فک استفاده کرده بود. به منظور بازسازی فک پایین 9 ماه بعد از پیوند استخوان از لگن استفاده­ شد و متعاقبا چهار ایمپلنت به منظور ترمیم برای او کار گذاشته­ شد.

ده سال پس از درمان اولیه درد و ناراحتی در قسمت راست فک پایین و مشکل بلعیدن در بیمار شروع شد. نمونه برداری انجام شد و مشخص شد که مجدداً بیمار دچار تومور شده است. برای دومین بار بیمار تحت درمان و شیمی­ درمانی قرار گرفت. در این مرحله نیز به منظور بازسازی فک پایین از پلیت بازسازی بزرگتری استفاده ­شد که جایگزین پلیت اصلی شد.

پس از دو سال مجددا در قسمت بازسازی شده اندام دچار مشکل شد. اینبار از ایمپلنت شخصی‌سازی‌شده برای بیمار استفاده­ شد که نیاز عملیاتی کمتری نیز داشت. این امر موجب شد که ادامه­‌ی شیمی­ درمانی با حداقل اختلال انجام شود. پروتز سفارشی به منظور سازگاری بهتر به قسمت جلویی فک متصل شد.

پروتز کار گذاشته­ شده در فک پایین و پلیت بازسازی پس از دو سال از به کارگیری پروتز سفارشی نیز همچنان بدون آسیب باقی ماندند.

 

“نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است”