آزمایش بازسازی فک تحتانی – بخش اول

هدف: به منظور بازسازی و بازگشت زیبایی و عملکردی نقص عدم پیوستگی 40 میلی متری فک تحتانی در یک سگ بیمار از یک سینی تیتانیومی شخصی‌­سازی‌شده استفاده شد که توسط پیوند بافت از محل استخوان لگن پوشش داده­‌شد.
مواد و روش­‌ها: استفاده از پیوند استخوانی به همراه سینی­‌های تیانیومی اختصاصی که به روش مهندسی معکوس و طراحی کامپیوتری ساخته شده‌اند. نقص ناپیوستگی 40 میلی متری در استخوان فک تحتانی سمت راست که در 10 سگ مورد جراحی قرار گرفت. این نقص با استفاده از یک سینی تیتانیومی که با ذراتی از الیاف سلول­‌های استخوان لگن سگ پرشده و توسط تراشه­‌های استخوان قسمت لگن پوشش داده شده­‌است، ترمیم شد. پس از ترمیم تصویربرداری از محل جراحی در هفته‌­های 2، 4، 8، 12 و 24 به طور متوالی انجام شد.

نتیجه: تمامی موارد به خوبی عمل جراحی را طی کردند. در مدت مشاهده و بررسی 24 هفته­‌ای از بین 10 کیس بیمار تنها 3 مورد منجر به بیرون آوردن سینی تیتانیومی شد. همچنین در 9 مورد از 10 مورد بازسازی پیوند استخوانی به خوبی انجام شد. از طرفی تصویربرداری از بافت جراحی شده نشان داد که با گذشت زمان پیوند بین اجزاء اضافه شده با بافت مندیبولار میزبان کمتر می­‌شود.

جمع­‌بندی: استفاده از تکنیک مهندسی معکوس، طراحی کامپیوتری و ساخت سینی تیتانیومی حاوی استخوان اسفنجی یک تکنیک پیوند بالقوه برای بازسازی نقص فک پایین است.

 

“نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است”