بازسازی دیواره اوربیت با ایمپلنت تیتانیومی – بخش چهارم

در مواردی مانند خرد شدن شدید استخوان، نقص­‌های بزرگ با پشتیبانی کم و یا بدون استخوان خلفی و بازسازی ثانویه می­توان از تکنیک ایمپلنت تیتانیومی شخصی‌سازی‌شده استفاده کرد. برای این منظور بیماران با استفاده از CT با وضوح بالا با ضخامت نیم میلی­متر اسکن شدند.

بین سال­‌های 2003 تا 2008 بیست و دو بیمار با این روش درمان شدند. در این بین هفده بیمار مبتلا به دو بینی بودند که 9 نفر از آن­ها همچنین مشکل جابجایی مردمک چشم را نیز داشتند. دو بیمار مشکل جابجایی مردمک چشم و hypoglobus را هم­زمان داشتند اما مشکل دو بینی نداشتند. بعد از جراحی ده بیمار به سرعت رزولوشن و بهبود دوبینی را گزارش دادند. شش بیمار متوجه بهبود قابل توجهی در علائم باقی­مانده از دوبینی خود شدند و تنها علائم جزیی در هنگام نگاه کردن مستقیم و یا خیره نگاه کردن وجود داشت. یک بیمار به جراحی عضلانی چشم نیاز پیدا کرد. جابجایی مردمک چشم در هشت مورد از نه مورد کاملا برطرف شد. گسترش مشکل دوبینی و یا جابجایی خلفی چشم در هیچ بیماری به عنوان عارضه­ ی پس از جراحی تشخیص داده نشد. تاخیر زمانی بین زمان ایجاد آسیب تا بازسازی نیز بین 7 تا 2 سال (در موارد بازسازی ثانویه)  متغیر بود.

نتیجه آنکه استفاده از مش تیتانیوم برای بازسازی دیواره­ های اوربیتالی موثر و ایمن نشان داده­ شده­‌است. ایمپلنت­‌های تیتانیومی شخصی‌سازی‌شده عملکرد، کاربرد و نصب راحت­‌تری دارند. آن­ها با دقت بالایی مطابق با ناحیه ­ی اوربیتالی ساخته شده و تمام ناحیه را ترمیم می­کنند. این روش زمان جراحی و بهبود بیمار را کوتاه‌تر می­‌کند و توانایی عملکردی عضو آسیب دیده را نیز بازسازی کرده و همچنین از نظر زیبایی شناختی، تقارن و زیبایی را در این ناحیه­ بهبود می­‌بخشد.

 

“نقل مطالب با ذکر منبع بلامانع است”