پروتز فک

Mandible Patient Specific Implants


بازسازی مناسب فک پایین آسیب‌دیده که می‌تواند ناشی از سوانح، جراحی خارج‌سازی تومور و یا مشکلات همراه با تولد باشد علاوه بر تاثیر در ظاهر و زیبایی بیمار به شدت بر عملکرد مناسب فک در جویدن، تکلم و تنفس موثر است.

با توجه به نیروی‌ شدید اعمال شده به فک پایین در طول عمر هر فرد بازسازی با روش‌های سنتی از جمله پلیت‌های بازسازی تولید انبوه و یا آتوگرفت با ریسک شدید شکستگی، اکسپوز و نیاز به عمل جراحی مجدد همراه خواهد بود.

علاوه بر این بازیابی ظاهر طبیعی و قرینه‌ بیمار به وسیله روش‌های سنتی به دلیل نیاز به شکل دادن دستی پروتز یا گرفت استخوانی توسط جراح در حین عمل، بسیار مشکل و در اغلب موارد غیر ممکن است.

به کمک پروتز‌های شخصی‌سازی‌شده بازسازی مندیبل بنش مدیکال که از طریق شبیه‌سازی سمت سالم صورت و به صورت دیجیتال طراحی و تولید می‌شوند، جراح نیازی به شکل دادن به پروتز در حین جراحی نخواهد داشت و جراحی سریع‌تر، آسان‌تر و با نتایج مطمئن‌تری همراه خواهد بود.


برای مشاهده تصاویر مربوط به نمونه جراحی بازسازی فک پایین کلیک کنید
(حاوی تصاویر جراحی)

استفاده از گرفت استخوانی در برخی از بیماران از جمله بیمارانی که سابقه استفاده از گرفت داشته‌اند امکان پذیر نیست، به علاوه در این روش ریسک بروز عوارضی در اثر آسیب به ناحیه برداشت گرفت استخوانی وجود خواهد داشت.

پلیت‌ها بازسازی سنتی و تولید انبوه نیز به دلیل نیاز به ایجاد تغییر شکل در هنگام جایگذاری و همچنین اعمال تنش زیاد به پروتز برای فیکس کردن آن بر روی استخوان، عموما با ریسک بالای جدا شدن و یا شکستن همراه هستند، این مساله می‌تواند هزینه‌های بیشتر و دشواری‌های جراحی مجدد را به بیمار تحمیل کند.

با پیشرفت تکنولوژی تولید به روش ساخت افزایشی، و فراهم شدن امکان استفاده از پروتزهای شخصی‌سازی‌شده استفاده از این نوع پروتز در جراحی بازسازی فک پایین فراهم شده و درصد موفقیت و ماندگاری نتایج این نوع جراحی‌‌ را به شدت افزایش داده است.

در این روش پروتز دقیقا مطابق با آناتومی بیمار و ناحیه صدمه دیده و تشخیص جراح طراحی وساخته می‌شود، از همین رو بهترین نتیجه بازسازی فک از نظر عملکردی و ظاهری برای بیمار حاصل خواهد شد.


در برخی از بیماران، به دلیل تحلیل شدید فک که در اثر از دست رفتن دندان‌ها و یا برخی بیمار‌ی‌ها زمینه‌ای اتفاق می‌افتد، به دلیل حجم و عمق کم استخوان امکان استفاده از ایمپلنت‌های دندانی مرسوم با محدودیت روبره می‌شود.  در مورد این بیماران دو روش استفاده از پروتز‌های شخصی‌سازی‌شده سابپرواستئال و یا استفاده از گرفت برای بازسازی استخوان فک وجود خواهد داشت.

یکی از روش‌های نوین و بسیار کارآمد در بازسازی ریج تحلیل رفته به ویژه در شرایطی که نیاز به بازسازی سطح و حجم زیادی از استخوان وجود داشته باشد. بازسازی با استفاده از مش‌های آتروفی شخصی‌سازی‌شده است. در این روش از پروتزی موقتی مطابق تصاویر به عنوان محافظی برای بازسازی هدایت شده استخوان یا Guided Bone Regeneration استفاده می‌شود.
این پروتز‌ به صورت موقت و به عنوان داربستی برای رشد گرفت و پودر استخوانی استفاده می‌شود و پس از بازیابی کامل و افزایش تراکم بافت استخوانی، از دهان خارج شده و شرایط را برای ایمپلنت‌گذاری فراهم می‌کند.


مشاهده نمونه جراحی بازسازی فک پایین